Přijímací řízení
Vážení rodiče,
děkujeme a vážíme si Vašeho zájmu o studium na naší škole.
Předpokladem pro přijetí ke studiu je vyplněná přihláška, úspěšně vykonaná talentová zkouška a volná kapacita školy.
Přijímací řízení probíhá pouze jednou za rok – vždy ve vybrané dny V ČERVNU.
nejbližší přijímací řízení tedy je: 11. - 17. června 2025
Všichni náhradníci z talentovek jak v červnu, tak dodatečných v září již nebudou pro toto pololetí osloveni, škola naplnila maximální kapacitu.
Je nám to velice líto, zkuste se ozvat v pololetí nebo projít kolečkem talentovek znovu za rok.
V první řadě je třeba vyplnit online přihlášku ZDE a vybrat si datum a čas zkoušky.
Každý obor (nikoliv nástroj, ale obor - hudební, výtvarný nebo taneční) musí mít znovu a znovu podanou svou vlastní přihlášku.
Dále už se stačí pouze dostavit. Přihlášku si vytiskneme sami a podpis přihlášky a další legislativní záležitosti se budou řešit až při samotném setkání.
Dostavte se, prosím, oba nebo jeden z rodičů spolu s dítětem – konkrétní rozpis časových možností si vybíráte v online přihlášce.
Potvrzovací e-mail si ponechte, naleznete v něm mimo jiné i odkaz na pozdější výsledky přijetí.
VÝSLEDKY bude škola rozesílat e-mailem V POLOVINĚ ČERVENCE o prázdninách.
Zde nabízíme nahlédnutí na všechna místa, kde se hudební obor vyučuje:
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE k přijímacím zkouškám:
Co Vás na samotné zkoušce při prvním setkání čeká?
Spolu s dítětem (každé dítě to má jinak, někteří chtějí maminku s sebou, jiní zase chtějí jít sami)
je třeba pak projít celkem 5 disciplín přijímacího procesu:
1.) Vytleskání jednoduchého rytmického útvaru (zopakování po učiteli)
2.) Intonační zopakování zahraného tónu (třeba začátek písně – jen její první tón)
3.) Interpretace jakékoliv písně bez doprovodu (zazpívat vlastní nebo určenou písničku)
4.) Různá prstová, dechová a jiná cvičení, která pomohou upřesnit názor komise na Vaši volbu nástroje nebo Vám díky tomu nástroj poradit
5.) Menší „pohovor“ o představách, volbě nástroje a o doporučeních přijímací komise.
Abyste pochopili, komise musí na základě zkoušky sledovat vývoj kognitivních funkcí a fyzických dispozic, konkrétně například vývoj motoriky pro daný nástroj, tělesné předpoklady, věk, reakce na pokyny pedagoga, sociální zralost, udržení pozornosti a další předpoklady.
Ve třídě jsou přítomni vždy 2 až 3 vyučující (komise) a bodují výše uvedené výkony do protokolů.
Podmínkou pro přijetí je ale také věk žáka.
1. září daného roku, kdy chcete ke studiu nastoupit, musí žákovi být 6 let.
I kdyby mělo Vaše dítě 3. 9. narozeniny a bylo mu 6 let, už jsou to 3 dny po začátku září a podle platných předpisů ho již přijmout nemůžeme.
Šestileté děti nastupují do Přípravné hudební výchovy (PHV), kdy první pololetí navštěvují ZUŠ pouze jednou týdně
45 min. hromadnou výuku základů a až od druhého pololetí od února se přidá k tomuto společnému předmětu individuální výuka na zvolený nástroj.
Děti, které mají 1. září daného roku pro přijetí již 7 let, nastupují rovnou do režimu 1x týdně 45 min. hromadné výuky Hudební nauky a 1x týdně 45 min. individuální výuky vybraného nástroje.
– pro každý obor platí jiný typ zkoušky, takže zájem o další nástroje lze napsat jen do poznámky a stačí 1 návštěva ZUŠ ve zvoleném termínu, ale pokud chcete dítě přihlásit na více oborů, musíte navštívit školu vícekrát a vyplnit o to více přihlášek
– pokud jste se přijímaček účastnili v předchozích letech, musíte přihlášku podat znovu, protože podle všech nařízení a předpisů je talentová zkouška jednorázový proces a nemůžeme letošní volná místa nabízet loňským uchazečům
– pokud již jste žákem naší školy, pak nemusíte talentovky podstupovat znovu a stačí na e-mail ředitele školy napsat žádost o změnu nástroje nebo žádost o přidání dalšího nástroje (platí pouze v rámci jednoho oboru)
– v případě jakýchkoliv nejasností neváhejte kontaktovat ředitele školy (reditel@zusrosice.cz)
– přesný a nepřekročitelný počet žáků v jednotlivých oborech určuje pro každý školní rok Jihomoravský kraj
– přijímání uchazečů ke vzdělávání se řídí podle § 2 vyhlášky č. 71/2005 Sb.
– pro Vaši představu: v loňském roce jsme měli přesně 202 uchazečů a mohli jsme přijmout 97, tedy téměř každého druhého
Často se nás rodiče ptají – jaký nástroj pro své dítě vybrat?
Komise posoudí při přijímání fyzické předpoklady a na základě zmíněného „pohovoru“ Vám může s volbou pomoci.
Šestiletí PHV si nástroj vybírají postupně. U těch starších 7 let je třeba nástroj vybrat rovnou, ale samozřejmě je možné v průběhu studia zažádat i o změnu nástroje. Tuto změnu lze učinit za předpokladu, že na nově žádaném nástroji je volné místo a že je konec prvního nebo druhého pololetí – v průběhu školního roku nástroj změnit nelze, ale přijímací zkoušku již řádně přijatý žák znovu nevykonává.
Výsledky přijímacího řízení
budou v polovině letních prázdnin rozeslány na Vámi uvedené e-maily.
Případně lze využít odkaz uvedený v potvrzovacím e-mailu z přihlášky, tam budou výsledky uvedeny o něco dříve.
Ve výsledcích naleznete tři úrovně přijetí:
1.) přijatý
2.) náhradník
3.) nepřijatý
Celkem jsou 2 vlny výsledků
1. VLNA
= v polovině letních prázdnin nahradíme naše ctěné absolventy a odhlášené žáky nově přijatými na základě průměru bodů z přijímacího řízení
(body uděluje každému uchazeči komise).
2. VLNA
= první týden v září se ještě řeší dodatečné odhlášky a je tu poměrně velká šance pro náhradníky
(například absolventi mají právo si až v září říct, zda chtějí či nechtějí pokračovat do 2. stupně studia – my tím pádem teprve v září víme přesný počet volných a obsazených míst), proto je zde statut náhradníka, protože ani my sami do začátku školního roku nevíme, kolik ještě dětí jsme schopni přijmout.
Vyčkejte tedy, prosím, do začátku prázdnin a poté konce prvního týdne v září, kdy bychom Vás v případě dodatečného přijetí kontaktovali.
Děkujeme za pochopení.
K přijímacímu řízení se, prosím, dostavte s úsměvem, děti ať se ničeho učitě nebojí, a také si nezapomeňte přinést dobrou náladu.
Těšíme se na Vás.
Další upozornění pro rodiče:
vyplněná přihláška je závazná a odhlásit dítě ze studia je podle platných předpisů možné pouze na konci prvního nebo druhého pololetí.
V praxi to znamená, že pokud jste byli přijati a Vaše dítě si studium od června do září rozmyslelo, může po Vás škola požadovat uhrazení celého prvního pololetí. I přesto, že nenastoupíte. Tyto případy se neobjevují často, ale raději na ně upozorňujeme, protože máme jako škola přísnější pravidla, než kroužky a zájmová činnost.
V případě, kdy ředitel uvolní místo předčasně odhlášeného žáka z výuky a nemá patřičnou náhradu mezi náhradníky a nepřijatými uchazeči, může školu postihnout až likvidační pokuta z důvodu porušení rozpočtové kázně, kdy na každého přijatého žáka zasílá stát a zřizovatel finanční zdroje pro realizaci výuky a rodiče doplácejí zhruba 1/10 skutečných nákladů na výuku v podobě školného. Předčasné odhlášení mimo konce pololetí tedy z pohledu kontroly znamená nedůvodné obohacení školy na úkor státního rozpočtu a rozpočtu zřizovatele a jsou z toho velké problémy.
Poslední informace je pouze jakousi „poznámkou“, neboť se nám často stává, že jsou rodiče při vyplňování přihlášky zaskočeni množstvím důvěrných informací (rodné číslo, místo narození) nebo těmi pravidly o odhlašování a mají vždy poznámky, že to po nich u basketbalového kroužku nikdo nepožadoval. My sami se těmito pravidly musíme řídit, protože jsme výchovně-vzdělávací instituce českého školství, žáci u nás studují programy a předměty, jež byly sestaveny a schváleny přímo ministerstvem školství, a tak jako každá jiná škola v naší vzdělávací soustavě jsme nuceni vyžadovat kompletní informace o každém žákovi.
Po skončení studií vydáváme žákům Závěrečná vysvědčení, či vystavujeme potvrzení o studiu – tyto dokumenty napomáhají v lepších výsledcích například pro budoucí studia přijímacího řízení na střední/vysoké školy a v některých případech i v zaměstnání.
Děkujeme za pochopení.